Sztuka tworzenia prawdziwej i trwałej galanterii skórzanej wymaga lat ciężkiej nauki i pracy.
Ręczne wytwarzanie przedmiotów wypływa wprost z tradycji rzemieślniczych. Kaletnictwo to rzemiosło z bardzo długą historią. Powstało w XIV wieku, jako jedna ze specjalizacji skórnictwa i przetrwało do dziś.  

Tradycyjny przekaz, ponadczasowa jakość

 

Jako zakład kaletniczy zajmujemy się produkcją galanterii skórzanej (między innymi: toreb, walizek), a także ich naprawą. Mimo upływu czasu nieprzerwanie kierujemy się podstawami nauk przekazywanych sobie skrupulatnie od pokoleń.

To połączenie pasji, doświadczenia. Wytrwale dążyliśmy do tego, aby każdy produkt wychodzący spod naszych rąk był trwały, praktyczny
i estetyczny. Wynika to z pielęgnowanej sztuki tworzenia przekazywanej z ojca na syna, z nauczyciela na ucznia.


Dziś w pracowni powstają najwyższej jakości modele galanterii skórzanej i torebek. Pracownia, dzięki ogromnej wiedzy pozostawionej przez założyciela tego miejsca, świadczy usługi kuśnierskie na najwyższym poziomie. Jakub Kucharski podobnie jak jego ojciec Antonii zawsze służy pomocą, radą i indywidualnym podejściem do klienta. Do dziś w pracowni czuć ducha Antoniego, który z najwyższym szacunkiem wspominany jest przez mieszkańców Szczecina, którzy mieli przyjemność poznać go w jego pracowni.

 

Umiejętności rozwijane przez lata

Głównym celem pracy kaletnika jest łączenie elementów składowych wyrobu kaletniczego różnymi metodami (szycie, klejenie, zgrzewanie). Wykonuje on również inne operacje technologiczne, takie jak: wycinanie, ścienianie, zawijanie brzegów, nitowanie, perforowanie, zdobienie. Przygotowuje urządzenia, oprzyrządowanie i narzędzia do wykonywania poszczególnych operacji.

Dokonuje regulacji i ustawienia parametrów urządzeń. Obsługuje urządzenia kaletnicze, wykonuje operacje zgodnie z procesem technologicznym oraz kontroluje jakość wykonanej pracy. W procesie wytwarzania wyrobów kaletniczych szczególna uwaga jest skierowana na staranność i estetykę wykonywania. Nasze umiejętności potwierdza zdobyty ciężką pracą Dyplom Mistrzowski wydany przez Izbę Rzemieślniczą w Szczecinie.